Modny Kraków zapowiedzi wywiady recenzje książkowe wydarzenia ciekawostki książkowe współpraca z redakcją Modnego Krakowa o nas kontakt z redakcją Modnego Krakowa
Modny Kraków Dobre Książki na Facebooku Salon Literacki - Dobre Książki

Zgaga po zdradzie

Zgaga po zdradzie  Oceń książkę
0 głosów, 0.00 śr. ocen (0% wynik)

„Zgaga” Nory Ephron, wkrótce po pierwszym wydaniu w 1983 roku, doczekała się statusu powieści kultowej. Przyczyna? Bardzo prosta: to jedna z nielicznych książek traktujących temat zdrady z humorem i dystansem. Zero patosu i dramatyzowania, a rezultat budujący.

Fabuła „Zgagi” jest prosta. Ona go kocha, mają jedno dziecko, a drugie w drodze. On też kochał i było wspaniale. Do czasu gdy pod bokiem żony poznał inną i zakochał się do szaleństwa w tej drugiej. Co może zrobić żona? Co powinna? Czy inteligentna kobieta może się poniżać udając, że wszystko jest w porządku? Wybaczyć jemu niewierność, a sobie fakt, że niczego wcześniej nie dostrzegła? Że była tak naiwna i zapatrzona w niego iż umykało jej kłamstwo za kłamstwem? Pytań jest mnóstwo, są i odpowiedzi, bo chociaż to powieść niewielka objętościowo, to obfita w treści.

W latach 80-tych Nora Ephron, która na kartach „Zgagi” sportretowała własne zmagania z niewiernym mężem, Carlem Bernsteinem, dziennikarzem Washington Post znanym z odkrycia afery Watergate, stała się w USA obiektem uwielbienia rzesz czytelników. W trzy lata po premierze książki wszedł do kin film na jej postawie z udziałem Meryl Streep i Jacka Nicholsona w rolach głównych. Scenariusz Nora Ephron napisała samodzielnie, wyreżyserował Mike Nichols. Sukces filmu stał się pokłosiem sukcesu książki.

Jedno i drugie w pełni uzasadnione. Nie tylko chwytliwy temat miał wpływ na ten stan rzeczy, ale przede wszystkim jego przedstawienie. Ironiczne, podszyte humorem, pozbawione ckliwo-łzawej otoczki. Drugiej takiej książki o zdradzie próżno szukać. „Zgaga” jest jedyna w swoim rodzaju. I jeszcze, jakby tych zalet było mało, jest poprzetykana przepisami na różne dania, bo jej główna bohaterka Rachel Samstat to autorka książek kulinarnych. Cierpi, walczy z myślami i gotuje.

„Zgaga” ostatnimi laty była w Polsce dość trudno dostępna. Wydanie z tego roku („Prószyński i S-ka”) zapełniło tę lukę i bardzo dobrze, bo to książka na wskroś aktualna i zapewne wielu czytelników po nią sięgnie. Polecam!

Wanda Pawlik

Nora Ephron
Zgaga
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Premiera: 4 lipca 2013

 

No comments yet to Zgaga po zdradzie

Skomentuj

  

  

  

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *