Piwnica pod Baranami Modny Kraków Piwnica pod Baranami Modny Kraków na Facebooku Dobre Książki Salon Literacki - strona główna
Aktualności O projekcie Harmonogram spotkań Piwnica pod Baranami Wywiady z pisarzami Relacje wideo Serwis prasowy Kontakt

Informacje prasowe

19 stycznia 2011

Salon Literacki Modnego Krakowa w „Piwnicy pod Baranami” wystartował we wtorek 18 stycznia. Gośćmi inauguracyjnego spotkania byli: Zofia Gołubiew, Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, prof. Jerzy Miziołek, historyk sztuki, Marek Świca, Wicedyrektor Muzeum Narodowego ds. Naukowych i Zbiorów oraz Tadeusz Deptuła z Wydawnictwa Arkady. Na scenie "Piwnicy pod Baranami" toczyli rozmowy o sztuce, do których punktem wyjścia stał się album "Muzeum Narodowe w Krakowie i kolekcja książąt Czartoryskich".

Zainteresowanie Salonem Literackim ze strony wydawców i publiczności jest duże.
–Mamy już ustaloną listę gości na pierwsze półrocze działalności, do 28.06 i kilka potwierdzonych tematów spotkań na drugą połowę roku – deklaruje Agnieszka Kantaruk, pomysłodawca Salonu Literackiego, redaktor naczelna miesięcznika „Modny Kraków”. Najbliższe tematy to, jeszcze w styczniu: "Huculszczyzna - zapomniany świat" - spotkanie z Michałem Kruszoną, autorem książki "Huculszczyzna opowieść kabalistyczna" połączone z pokazem slajdów zdjęć archiwalnych oraz wystawą zdjęć (25.01). Natomiast w lutym w salonie zagoszczą profesor Andrzej Chwalba (01.02) historyk UJ, znawca XIX wieku, Ewa Zamorska-Przyłuska (08.02) autorka „Literackiego przewodnika po Krakowie”, Sławomir Koper, historyk UW (15.02), który opowie o życiu erotycznym starożytnej Grecji i Rzymu oraz Jakub Żulczyk (22.02), z którym publiczność będzie dyskutować dlaczego lubimy się bać.

Salon Literacki to wspólny projekt miesięcznika „Modny Kraków” i „Piwnicy pod Baranami”. W jego ramach w każdy wtorek o godzinie 19:00 będą odbywać się w piwnicznych wnętrzach dyskusje z autorami książek i innymi zaproszonymi gośćmi. W ramach Salonu prezentowane będą przede wszystkim publikacje propagujące szeroko pojętą kulturę i sztukę, ale znajdzie się też miejsce dla ciekawych tytułów z innych dziedzin.

Źródłem Salonu Literackiego stał się dział „Dobre Książki” miesięcznika Modny Kraków. Został utworzony w czasopiśmie niejako na próbę, a szybko stał się bardzo popularny pośród czytelników. –W najśmielszych przewidywaniach nie spodziewaliśmy się takiego odzewu i zainteresowania tematyką książkową. Wychodząc naprzeciw zainteresowaniu czytelników proponujemy aktywną formę kontaktu z autorami książek w postaci spotkań literackich – mówi Agnieszka Kantaruk.

„Piwnica pod Baranami”, znana w całej Polsce z cenionych inicjatyw w zakresie kultury stała się miejscem, które pisarzy ugości. To właśnie tutaj spotykać się i rozmawiać będą twórcy literatury i ich miłośnicy.

Biuro Prasowe Modnego Krakowa